back to top

Jednostavni HTML kodovi koje možete naučiti za vrlo kratko vrijeme!

Iako su moderne internet stranice dizajnirane tako da imaju korisničko sučelje koje je “prijateljsko” korisniku, ne škodi poznavanje nekih osnova HTML-a. Ako nastavite čitati ovaj članak i ako naučite sve o čemu ćemo govoriti u nastavku, moći ćete kreirati vlastite web stranice za vrlo kratko vrijeme.

U nastavku ćete imati priliku vidjeti neke primjere HTML kodova. Ako ih želite sami testirati, samo kopirajte HTML primjere u svoj dokument.

html web dizajn

Ova oznaka je potrebna za svaki HTML dokument i nalazi se na početku HTML-a. Zahvaljujući ovoj oznaci, internet pretraživač može čitati HTML dokumente, tj. HTML5.3, koji je najnovija verzija HTML-a.

 

Još jedna oznaka koja govori vašem Internet pretraživaču da pročita HTML dokument. Sama oznaka je napisana nakon oznake DOCTYPE i zatvorena je na kraju dokumenta sa . Sve ostalo unutar dokumenta, kodovi koje ćete napisati, nalazi se između oznaka i .

 

Ova oznaka počinje sekciju zaglavlja unutar dokumenta. Ovdje napisani sadržaj nije vidljiv na web stranici. Sadržaj koji se ovdje nalazi se zapravo odnosi na metapodatke koje koriste pretraživači, kao i informacije za internet pretraživač.

 

Ova oznaka postavlja naslov web stranice. Sve što trebate ovdje je da postavite naslov unutar oznake i zatvorite je. Slijedite ovaj primjer:

 

Moja web stranica

 

Kao i oznaka title, meta oznaka se postavlja u zaglavlje web stranice. Meta-podatke uglavnom koriste pretraživači. Osim toga, oni pokazuju kakve podatke vaša web stranica prikazuje. Postoji nekoliko različitih tipova meta-podataka.

Evo primjera kako se ovo može primijeniti na web stranicu:

 

 

“Raspon tačke gledišta” ili “tačka gledišta” uvijek treba imati početno skaliranje postavljeno na 1,0, sa širinom koja će se prilagoditi dimenzijama ekrana uređaja na kojem se sadržaj gleda. Ovo će osigurati da se svaka web stranica prikazuje ispravno, bez obzira na rezoluciju ekrana uređaja.

 

Nakon što zatvorite odjeljak zaglavlja, dolazimo do tijela web stranice. Otvaramo odjeljak tijela sa i zatvaramo ga sa . Cijeli sadržaj web stranice nalazi se između oznaka i .

 

Ova oznaka označava zaglavlje prvog nivoa na web stranici. Ovo će obično biti naslov, što znači da će biti samo jedan

na svakoj web stranici.

Dok

označava naslov prve razine,

definira naslov drugog nivoa, kao što su zaglavlja,

podzaglavlja i tako dalje, sve do

. Svaki sljedeći nivo naslova je manji od prethodnog.

 

Oznaka fragmenta počinje novim fragmentom. Ovaj dio obično koristi prekid s dvije linije koda.

Na primjer, ako napišemo kod na sljedeći način:

 

Vaš prvi odlomak.

Vaš drugi odlomak.

Ovo će rezultirati ovim izgledom teksta:

Vaš prvi odlomak.

Vaš drugi odlomak.

 


Oznaka prijeloma reda umeće jedan prijelom reda:

 

Prvi red koda.

Drugi red koda (nalazi se blizu prvog).

 

Ovo bi bilo prikazano na web stranici na sljedeći način:

Prvi red koda.

Drugi red koda (nalazi se blizu prvog).

Oznaka


se koristi u sličnu svrhu. Ako napišete


povući će vodoravnu liniju na web stranici, što je dobro ako na primjer želite odvojiti dijelove teksta.

 

Ova oznaka označava dio teksta koji je važniji od ostalih dijelova teksta. U suštini, ako napišemo kod , to znači da će određeni dio teksta biti podebljan. Evo kako to izgleda na primjeru:

 

Važne stvari koje želimo istaknuti.

Ovo će se pojaviti na vašoj web stranici na sljedeći način:

Važne stvari koje želimo da istaknemo.

 

Oznake i su povezane. Oznaka također označava tekst koji je naglašen, ali u ovom slučaju, ako stavimo oznaku , tekst neće biti podebljan već će biti u kurzivu.

Primjer koda:

 

Označeni red koda.

Ovo bi bilo prikazano na web stranici na sljedeći način:

Označeni red koda.

 

Oznaka će vam omogućiti da umetnete veze na druge web stranice.

 

 

Ako želite da umetnete fotografiju unutar vaše web stranice, za to će vam trebati oznaka za umetanje fotografije. Obično se koristi zajedno sa funkcijom “srce”. Na primjer:

Ako ste ispravno uneli adresu fotografije, ona bi se trebala pojaviti na vašoj web stranici.

Kao što možete očekivati, atributi “height” i “width” određuju visinu i širinu slike. Općenito, dobra je ideja postaviti samo jedan od ovih za pravilno skaliranje slike. Ako koristite oba, možete završiti sa rastegnutom ili zgnječenom slikom.

Oznaka “alt” govori pretraživaču koji tekst da prikaže ako se slika ne može prikazati, i dobra je ideja uključiti je uz bilo koju sliku. Ako neko ima posebno sporu vezu ili stari pretraživač, još uvijek može dobiti ideju o tome što bi trebalo biti na vašoj stranici.

 

    Oznaka uređene liste vam omogućava da kreirate uređenu listu. Generalno, ovo znači da ćete dobiti numerisanu listu. Svaka stavka na listi treba oznaku stavke liste (

  1. ), tako da će vaša lista izgledati ovako:

     

    1. Prva stvar
    2. Još jedna stvar
    3. Treća stvar

    Na web stranici to će izgledati ovako:

    1. Prva stvar
    2. Druga stvar
    3. Treća stvar

     

DRUGI UPRAVO ČITAJU