back to top

Kako funkcioniše bežično punjenje?

Ključne točke

  • Bežično punjenje koristi bakrene zavojnice u punjaču i kompatibilni uređaj koji stvaraju elektromagnetno polje koje omogućava prijenos energije.
  • Postoje dvije vrste bežičnog punjenja: induktivno (zahteva kontakt) i rezonantno (nije potreban direktan kontakt).
  • Postoje različiti standardi bežičnog punjenja, kao što su Qi, PMA i AirFuel, koji se razlikuju u pogledu tehnologije i kompatibilnosti uređaja.

bežično punjenje

Kako funkcioniše sistem bežičnog punjenja?

Bežično punjenje postoji već decenijama, ali se tek nedavno koristi u velikom broju uređaja, od pametnih telefona do satova. Ova tehnologija vam omogućava bežično punjenje kompatibilnih uređaja jednostavnim postavljanjem na postolje ili podlogu za punjenje. Jezgro ove tehnologije uključuje bakrene zavojnice.

Stalak za punjenje ili podloga sadrži kalem za odašiljanje, dok kompatibilni uređaj sadrži zavojnicu za prijem. Kada je podloga za punjenje ili postolje spojeno na izvor napajanja, stvara se elektromagnetno polje kroz polje odašiljanja. Ovo elektromagnetno polje stvara električnu struju unutar zavojnice unutar vašeg uređaja, što pomaže pri punjenju ugrađene baterije.

Iako se lokacija zavojnice za punjenje može neznatno razlikovati ovisno o uređaju, ona se općenito nalazi na sredini stražnje strane većine pametnih telefona. U slučaju satova, zavojnica za punjenje se obično nalazi iza lica sata, dok se kod slušalica nalazi na donjoj ili stražnjoj strani kućišta.

induktivno punjenje

Induktivno i rezonantno punjenje: u čemu je razlika?

Postoje dvije vrste tehnologije bežičnog punjenja: induktivna i rezonantna. Induktivno punjenje zahtijeva fizički kontakt između punjača i uređaja koji se puni. Većina bežičnih punjača koristi ovu tehnologiju, koja zahtijeva da pametni telefon bude fizički postavljen na postolje za punjenje ili podlogu za punjenje.

Rezonantno punjenje je još jedna vrsta tehnologije bežičnog punjenja koja zahtijeva da punjač i kompatibilni uređaj budu u neposrednoj blizini jedan drugom, ali ono što je drugačije je to što za prijenos energije nije potreban direktan fizički kontakt. Ali uređaj za punjenje i uređaj koji se puni mogu biti udaljeni samo nekoliko centimetara jedan od drugog; ne možete tačno staviti svoj pametni telefon u drugu prostoriju i očekivati da će se napuniti. Domet nije kao kod, na primjer, Bluetooth-a.

 

Standardi za bežično punjenje

Brojni uređaji koje trenutno koristimo, od slušalica do pametnih telefona, mogu podržati bežično punjenje. Ali ono što je važno napomenuti je da različiti uređaji koriste različite standarde bežičnog punjenja. Ove razlike se obično svode na tip i marku uređaja koji zahtijeva punjenje. U nastavku ćemo ukratko reći nešto o najčešće korištenim standardima bežičnog punjenja.

 

  1. Qi bežično punjenje

Qi (ili “chi”, kako se izgovara), standard bežičnog punjenja kreiran je od strane Wireless Power Consortium (WPC) i jedan je od najpopularnijih standarda bežičnog punjenja koji danas postoje. S obzirom na to, koristi se kao glavni standard za punjenje većine modernih uređaja i dodataka, što znači da ovaj standard podržava niz brendova uključujući Apple i Samsung.

Nova generacija bežičnog punjenja, nazvana Qi2, lansirana je početkom prošle godine. Glavna razlika između stare i nove generacije je ta što Qi2 generacija pruža bolju kompatibilnost i efikasnost punjenja. Ovo se postiže zahvaljujući integraciji magneta u sistem punjenja. Qi i Qi2 tehnologije koriste induktivno punjenje, što znači da uređaj mora biti u kontaktu sa podlogom za punjenje.

Standard Qi Qi2
Uvedeno 2010 u 2023
Izradio: Konzorcij bežičnog napajanja (WPC) Konzorcij bežičnog napajanja (WPC)
tehnologija: Induktivni punjač Induktivno punjenje magnetima
Maksimalni napon: Do 15 W Trenutno do 15 W
Kompatibilan sa: Široka kompatibilnost sa mnogim uređajima Kompatibilan sa Qi kompatibilnim uređajima kao i sa novim uređajima
Certifikat: Qi certificiran Qi2 certificiran

 

Ovi punjači podržavaju različite punjače snage, počevši od 5 W do 15 W. Međutim, treba reći da napredniji punjači danas mogu podržati do 30 W ili čak 66 W u određenim uređajima, kao što je slučaj Honor Magic 6 Profesionalni uređaj. Naravno, tu nije kraj.

Apple je predstavio poboljšanu verziju Qi punjenja pod nazivom MagSafe, koji radi slično Qi2 tehnologiji. MagSafe je prvi put predstavljen za MacBook laptope, ali se od tada koristi i na iPhone uređajima, počevši od iPhonea 12. MagSafe uključuje magnete oko bakrene zavojnice za punjenje, koji omogućavaju bolje poravnanje kada korisnik postavi iPhone na podlogu za punjenje ili postolje .

 

  1. PMA (Powermat) bežično punjenje

Ovo je još jedan standard bežičnog punjenja, a Power Matters Alliance (PMA) je odgovoran za ovaj standard. Sličan je Qi standardu po tome što oba koriste tehnologiju induktivnog punjenja. Međutim, protokoli za korištenje energije se razlikuju.

Uz to, uređaji koji podržavaju Qi punjenje često nisu kompatibilni s onima koji podržavaju PMA. Bez obzira na to, ovaj standard bežičnog punjenja usvojile su velike kompanije kao što su Starbucks i McDonald’s, a treba reći i da se koriste i na javnim punionicama.

 

  1. AirFuel bežično punjenje

Prije 4 godine, PMA se spojio sa Savezom za bežičnu energiju (A4WP) kako bi formirao AirFuel Alliance, novi bežični standard koji kombinuje dvije tehnologije punjenja: radio-frekventno i punjenje elektromagnetnom rezonancom. Ova nova tehnologija punjenja korisnicima pruža veće mogućnosti mobilnosti, a istovremeno omogućava efikasno bežično punjenje.

bežično punjenje

Koje su pozitivne i negativne strane bežičnog punjenja?

(+) Bežično punjenje je praktičnije od punjenja pomoću kablova

Bežično punjenje je praktičnije od žičnog punjenja iz jednostavnih razloga. Postavljanjem uređaja na podlogu za punjenje, on će se odmah početi puniti i neće vam trebati nikakav kabel. Nadalje, postoje i stalci koji mogu istovremeno puniti nekoliko različitih uređaja odjednom. I naravno, bežično punjenje štedi prostor.

 

(+) Izdržljivost

Budući da ne morate stalno uključivati i isključivati kabel za punjenje kada koristite bežični punjač, na ovaj način produžujete vijek trajanja i kabela i priključka za punjenje vašeg uređaja. Na ovaj način i dalje možete koristiti kabel za punjenje po potrebi, ali će trajati duže.

 

(-) Manje brzine punjenja u odnosu na punjenje kablom

Iako je bežično punjenje vrlo praktično samo po sebi, uređaju koji se puni na ovaj način općenito će biti potrebno više vremena za punjenje od uređaja koji se puni putem kabla. Treba napomenuti da što je veći zavojnica u vašem uređaju i što je bolje poravnanje između uređaja i punjača, to će proces punjenja biti brži. Bez obzira na to, čak i pod najidealnijim uvjetima, brzine bežičnog punjenja gotovo nikada ne mogu odgovarati brzinama žičanog punjenja.

 

(-) Kompatibilnost

Mnogi moderni uređaji podržavaju bežično punjenje, ali njihova kompatibilnost varira. Na primjer, pristupačniji ili stariji uređaji će vjerovatno i dalje trebati tradicionalne metode punjenja. Iako je bežično punjenje sve češće i s njim je kompatibilan sve veći broj uređaja, ovaj standard je i dalje rezerviran uglavnom za uređaje iz “premium” klase.

 

Napisao: Ivan Hečimović

Post Kako funkcionira bežično punjenje? prvi put se pojavio na PC CHIP-u.
Izvor: ( pcchip.hr / Sit.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU