back to top

Microsoft je objavio savjete za ubrzanje pokretanja Windowsa 10 i 11. Pogledajte ih!

Microsoft nedavno je objavio nove savjete vezane za odjeljak korisničke podrške na službenoj web stranici Windowsa.

Radi se o uputama kako ubrzati pokretanje Windows operativnog sistema koje su uglavnom fokusirane na optimizaciju aplikacija.

Uputstva su vrlo korisna i značajno utiču na ukupne performanse operativnog sistema, pa ćemo ih ukratko predstaviti u nastavku.

steam-chat

  1. Postavke aplikacije

Prvi korak koji Microsoft savjetuje je da otkrijete koje aplikacije usporavaju pokretanje Windowsa.

Potrebno je ići na Postavke > Aplikacije > Pokretanje i ovdje ćete pronaći listu svih aplikacija koje se automatski pokreću svaki put kada pokrenete računar.

Ako ste prilično sigurni da određena aplikacija troši previše resursa i da joj je potrebno mnogo vremena da se pokrene, najbolje je onemogućiti je da se otvori kada se Windows pokrene.

Najčešće aplikacije koje se pokreću kada se računar pokrene, troše mnogo resursa i otvaraju više kartica su Microsoft Teams, Adobe Creative Cloud, Steam i Discord. Ovdje bi se mogle navesti još neke aplikacije, ali zapravo je na svakom korisniku da pojedinačno odredi gdje dolazi do povećane potrošnje resursa i time usporava pokretanje Windowsa.

windows-task-manager-network-usage

  1. Task Manager

Task Manager ili upravitelj zadataka je još jedno mjesto gdje možete onemogućiti pokretanje aplikacija kada se Windows pokrene.

Task Manager se otvara pomoću prečice na tastaturi Ctrl + Shift + Esc. Iako se uglavnom koristi za određivanje koje aplikacije koriste najviše CPU ili RAM resursa i za prisilno zatvaranje aplikacija koje su zamrznute ili trenutno ne reaguju, druga funkcija u kojoj je Task Manager koristan je „Pokretanje aplikacija” karticu na kojoj možete vidjeti sve aplikacije i njihov status pri pokretanju računara.

Pod “Uticaj pokretanja“, možete vidjeti koliko pojedinačne aplikacije usporavaju Windows kada se pokrenu tokom pokretanja, tako da se i ovdje mogu onemogućiti.

 

  1. File Explorer

Ovdje Microsoft navodi manje poznat trik kojim možete učiniti isto što i sa prethodna dva savjeta – onemogućiti pokretanje određenih aplikacija prilikom pokretanja Windowsa.

Ako imate prečicu za određenu aplikaciju unutar “Startup“, Windows će je prepoznati i registrirati kao aplikaciju za pokretanje. Ako uklonite prečicu iz navedenog foldera, Windows više neće prepoznati aplikaciju kao takvu.

Postoje dva “Startup” foldera – jedan koji se odnosi na trenutnog korisnika i jedan koji se odnosi na sve korisnike. Oba ova foldera se mogu otvoriti pomoću “Rune” prozori.

Preko prečice na tastaturi Windows tipka + R otvori “Rune” prozor i unesite sljedeće naredbe:

  • shell: pokretanje – ova komanda se otvara “Startup” folder za trenutnog korisnika
  • shell: uobičajeno pokretanje – otvara “Startup” folder za sve korisnike.

Kada ste u navedenim folderima, jednostavno izbrišite aplikaciju koju želite da onemogućite da se pokrene kada se Windows pokrene.

windows registry

  1. Registry

Ako ste napredni korisnik, možete učiniti istu stvar u Windows Registry gdje se mogu analizirati problemi pri pokretanju Windowsa.

U Registry morate biti veoma oprezni i znati šta radite jer je vrlo lako izazvati probleme u radu operativnog sistema.

Sljedeće komande u Registry možete koristiti za onemogućavanje pokretanja aplikacija pri pokretanju Windowsa za sve korisnike:

  • HKLMSoftwareWow6432NodeMicrosoftWindowsCurrentVersionRun
  • HKLMSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun.

Ista komanda koja se odnosi na trenutnog korisnika je sljedeća:

  • HKCUSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun.

 

microsoft pc manager

  1. Dodatni savjeti od Microsofta

Iz navedenog se vidi da se Microsoft fokusirao na aplikacije koje se pokreću kada se Windows pokrene, ali to nije jedino što se može učiniti.

Kako bi poboljšao i ubrzao pokretanje računara, Microsoft također savjetuje korisnicima da pokrenu alat pod nazivom PC Manager. Pomaže u optimizaciji i čišćenju vašeg sistema.

 

Postoje neke druge stvari koje mogu doprinijeti bržem pokretanju Windowsa i općenito boljoj performansi vašeg računala, pa ćemo ih navesti u nastavku:

  • redovno ažuriranje Windowsa
  • redovno ažuriranje rutera
  • podešavanje nivoa performansi računara (desni klik na ikonu baterije u donjem desnom uglu trake zadataka i izaberite nivo performansi preko klizača)
  • brisanje starih i nepotrebnih programa i aplikacija
  • provjera kapaciteta diska i njegovo podešavanje
  • eliminacija velikih datoteka putem sigurnosne kopije i naknadnog brisanja
  • omogućavanje funkcije “Storage Sense” (automatsko oslobađanje prostora za pohranu)
  • eliminisanje nepotrebnih dodataka iz web pretraživača koji se koristi
  • staranje o zaštiti računara od onlajn pretnji
  • personaliziranje vašeg računara
  • vraćanje računara na tvorničke postavke uz obaveznu sigurnosnu kopiju podataka (za korisnike koji žele potpuno očistiti svoj računar)
  • briga o čišćenju dijelova računarskog hardvera.

Na sljedećoj stranici možete pronaći službenu Microsoftovu najavu sa navedenim savjetima link.

U svom savjetu, Microsoft se uglavnom fokusirao na onemogućavanje aplikacija koje se pokreću kada se Windows pokrene. Zapravo, to je ključ za ubrzanje pokretanja i bolje performanse računara, jer se znatna sredstva mogu uštedjeti ako eliminišete pokretanje onih aplikacija koje ih previše troše na samom startu. Daljnji problem ovdje je što iste aplikacije stalno rade u pozadini, tako da zapravo usporavaju računalo cijelo vrijeme.

pc manager

Kada prilagodite taj dio koji se odnosi na aplikacije, vaš računar će se brže pokretati i raditi, što će vam olakšati obavljanje radnih zadataka.

Dodatni savjeti za korištenje od Microsofta PC Manager alati takođe mogu imati pozitivne efekte na performanse vašeg računara, a mi smo dodali i neke druge stavke koje mogu biti važan faktor u optimizaciji performansi, pa ih primenite kako želite.

Ervin Mičetić

U postu Microsoft je objavio savjete za brže pokretanje Windows 10 i 11. Provjerite koji su to! prvi put se pojavio na PC CHIP-u.

Izvor: ( pcchip.hr / Sit.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU