Najpoznatiji web pretraživači, među kojima se ističe Google Chrome, nude svoje “privatno pregledanje” ili “inkognito” režime.
Ovi modovi su popularni jer korisnici vjeruju da koristeći ih njihove internetske aktivnosti postaju anonimne i da im je privatnost zaštićena.
Međutim, istina je da ovi modovi nemaju očekivani nivo zaštite privatnosti. Evo nekoliko zabluda o njima.
Šta zapravo radi privatni ili “inkognito” način rada web pretraživača?
Kada aktivirate “privatno pregledavanje” ili “inkognito“, pretraživač prelazi u specijalizirani režim rada gdje se stvaraju privremene sesije aktivnosti. Informacije o vašim aktivnostima se ne čuvaju lokalno niti se otkrivaju drugim web stranicama, a historija pretraživanja se ne pohranjuje.
Po završetku rada u ovim režimima, svi tragovi vaših aktivnosti se brišu.
Ova funkcija je korisna kada želite osigurati sigurnost prilikom pristupa osjetljivim podacima (npr. bankovni račun) i istovremeno spriječiti da vaše aktivnosti utječu na prikaz oglasa koje vidite.
Privatni ili “inkognito” način rada ne garantuje potpunu anonimnost
Privatno ili “inkognito” pregledavanje zvuči sjajno, ali ne pruža potpunu anonimnost.
Websajtovi mogu pratiti vaš identitet na različite načine, bez pristupa lokalnim podacima. Na primjer, ako se prijavite na websajt bez prijave, websajt će i dalje znati da ste to vi.
Vaša IP adresa i dalje ostaje vidljiva, tako da websajtovi mogu znati vašu lokaciju. Web stranice također mogu koristiti dodatne metode poput “otiska prsta pretraživača” da vas identificiraju.
Privatni ili “inkognito” način rada ne štiti od zlonamjernog softvera
Mnogi vjeruju da su u “inkognito” načinu pretraživanja sigurni od malware. Međutim, ovaj način rada ne štiti od zlonamjernih programa na internetu.
Vrlo je važno koristiti ažurirani antivirusni softver i biti oprezan pri preuzimanju softvera sa provjerenih web stranica.
Privatni ili “inkognito” način rada ne skriva aktivnosti od poslodavca ili škole
Privatni način rada može sakriti vaše aktivnosti od drugih korisnika, ali ne i od administratora mreže ili vašeg internet provajdera.
Admin mreže može vidjeti koje ste web stranice posjetili i koliko ste na njima proveli vremena. Vaše aktivnosti su vidljive ako su web stranice šifrirane.
Privatni ili “inkognito” način rada ne sprječava praćenje oglasa
Ljudi obično koriste “inkognito” način rada da bi spriječili praćenje njihovih aktivnosti i prikazivanje relevantnih oglasa. Međutim, ovi modovi ne zaustavljaju praćenje oglasa.
Websajtovi i dalje mogu pratiti vaše aktivnosti uprkos “inkognito” modu. Korištenje VPN-a ili specijalizovanih web preglednika može pomoći u sprječavanju praćenja.
Službena tijela mogu pratiti online aktivnosti, bez obzira na “inkognito” način rada
Državne institucije mogu koristiti metode koje poništavaju efekte “inkognito” načina rada.
Postoje granice zaštite privatnosti koje nudi “inkognito” način rada, stoga je važno razumjeti i koristiti dodatne mjere sigurnosti kako bi se osigurala privatnost.
Autor: Ervin Mičetić
Objava Zablude o sigurnosnim nivoima u privatnom ili “inkognito” radu web pretraživača prvi put se pojavila na PC CHIP-u.
Izvor: ( pcchip.hr / Sit.ba )